Építkezés lakásfelújítás

Építkezés lakásfelújítás

A lakásfelújítás 10 parancsolata (amit néha mi is megszegünk)

2025. április 02. - FERENC.N

A lakásfelújítás 10 parancsolata (amit néha mi is megszegünk)

 

2148384547.jpg

A lakásfelújítás egyszerre lehet izgalmas kaland és pokoljárás – attól függően, mennyire tartjuk magunkat az alapszabályokhoz. Hiába tervezzük gondosan a munkálatokat, mindig lesz egy eltűnt csavarkulcs, egy fél centivel elcsúszott csempe vagy egy olyan fúrógép, amelyről idővel derül ki, hogy már az előző tulaj is nyugdíjba küldte volna. De vajon milyen törvényeket kellene szigorúan betartani, és melyek azok, amelyeket valószínűleg mi is megszegünk? Íme, a lakásfelújítás 10 parancsolata, amelyet a Praktiker áruház termékeivel könnyebben betarthatunk.

1. Ne kezdj neki szerszám nélkül (de a legjobbak mindig eltűnnek)

Mielőtt kalapácsot ragadnánk, gondoskodjunk róla, hogy a megfelelő szerszámkészlet kéznél legyen. Egy megbízható akkumulátoros fúrógép, egy masszív vízmérték, és egy jó minőségű csavarbehajtó elengedhetetlen, ha nem akarunk órákig szerencsétlenkedni egy polc felfúrásával. A gyakorlatban viszont a szerszámok rejtélyes módon eltűnnek – egyik nap még a helyükön vannak, másnap pedig mintha valaki egy párhuzamos dimenzióba teleportálta volna őket. Ennek elkerülése érdekében egy jól rendszerezett szerszámosláda életmentő lehet.

2. A festést ne a legolcsóbb ecsettel végezd (vagy takaríts utána egész hétvégén)

A festés mindig jó ötlet – amíg el nem kezdjük. Ha beltéri falfesték beszerzésére kerül sor, ne a legolcsóbb opciót válasszuk, mert a végén úgyis három réteg kell majd a megfelelő fedéshez. Ugyanez igaz az ecsetekre és hengerekre: egy silány minőségű festőhenger foltokban hagyja a festéket, a rossz ecsetből pedig az összes sörte a falon marad. Ha pedig mégis a spórolás mellett döntünk, készüljünk fel arra, hogy a fal mellett a ruhánk, a hajunk és valószínűleg a macska is új színt kap.

3. Ne becsüld alá a burkolás bonyolultságát (mert a ferdén rakott csempe örökké bosszantani fog)

Burkolás? Egyszerűnek tűnik, amíg el nem kezdjük, és rá nem jövünk, hogy az utolsó lap pont nem fér be a helyére. Egy csempevágó és vízmérték használata kötelező, különben a fürdőszobában olyan optikai illúziót hozunk létre, amelyről a szomszédok még évekig beszélni fognak. Egy jól megválasztott ragasztó és fugázó készlet pedig nemcsak esztétikailag, hanem tartósság szempontjából is kulcsfontosságú. De be kell vallani, néha mindannyian hajlamosak vagyunk azt mondani: „Ez így is jó lesz!” – aztán évekig bosszankodunk miatta.

4. Soha ne spórolj a világításon (mert a félhomályban minden hibát elnézel, de a vendégek nem)

A világítás az egyik legfontosabb elem, amely meghatározza az otthon hangulatát, mégis sokan az utolsó pillanatra hagyják a beszerzését. Egy jól megválasztott LED mennyezeti lámpa, hangulatos állólámpa vagy praktikus mozgásérzékelős világítás nemcsak kényelmesebbé, hanem energiatakarékosabbá is teheti az otthonunkat. Persze, lehet, hogy először egy régi asztali lámpával próbálunk túlélni, de hamar rájövünk, hogy egy jól elhelyezett fénycsík vagy spotlámpa csodákra képes – és sokkal szebbé teszi az egyébként kissé ferde csempéket is.

5. A vízszerelést bízd szakemberre (vagy szerezz be sok törölközőt)

Ha egy csöpögő csap megjavításáról van szó, még csak-csak boldogulunk, de egy teljes mosdókagyló vagy csaptelep cseréje már igényel némi szakértelmet. Ha mégis belevágnánk, gondoskodjunk róla, hogy legyen kéznél néhány törölköző és egy vízpumpa fogó, mert ha valami félremegy, a fürdőszoba könnyen beltéri medencévé változhat.

6. Az elektromos munkáknál nincs kompromisszum (és nincs második esély sem)

A konnektorok, kapcsolók és kábelezés cseréjét sokan alábecsülik, de egy rosszul bekötött vezeték akár életveszélyes is lehet. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább hívjunk egy szakembert – így legalább elkerüljük, hogy sötétben üljünk egy félresikerült villanyszerelési projekt után.

7. A bútorok összeszerelését ne becsüld alá (mert az összes csavar számít)

Egy gardróbszekrény vagy konyhabútor összeszerelése nagyobb kihívás lehet, mint elsőre gondolnánk. Egy kis figyelmetlenség, és máris marad pár „felesleges” csavar – amelyekről később kiderül, hogy kulcsfontosságúak lettek volna.

8. A kültéri felújításokhoz mindig számolj az időjárással

Hiába tervezzük a teraszburkolást vagy a kerítés festését, ha az időjárás közbeszól. A fa- és fémfestékek időjárásállósága kulcsfontosságú, és érdemes előre gondolkodni az eső elleni védelemről is.

9. Mindig legyen tartalék alapanyag (mert mindig kelleni fog)

Akár egy kis plusz csempe, festék vagy parketta, mindig érdemes többet venni, mint amennyit elsőre gondolunk. Ha pedig nem használjuk fel, jól jön a következő felújításkor.

10. Élvezd a folyamatot (mert a végén megéri)

A lakásfelújítás lehet stresszes, de ha egy kis humorral és rugalmassággal állunk hozzá, a végén elégedetten nézhetünk körbe az új otthonunkban!

A bejegyzés trackback címe:

https://construction-renovation.blog.hu/api/trackback/id/tr2018831566

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása